RECENZJE (wybór)
- Prof. Ewa Chojecka, 2015-2018
Historię można oglądać z wyżyn wielkich uogólnień, ogarniać rozległe horyzonty. Ale jest inaczej, kiedy bierzemy do ręki opowieść księdza Franza Pawlara. To, jak gdybyśmy dotykali tkanki samego życia, wędrowali razem z autorem po Pławniowicach tamtego strasznego czasu. Jego pamiętnik niesie jakże proste przesłanie: oto w wirach wielkiej wojny ludzka bieda zagarnia wszystkich bez różnicy narodu, statusu czy konfesji. I na koniec nie ma zwycięzców ani zwyciężonych. Są tylko ci co przeżyli lub nie, ludzie dobrze lub źle czyniący, po obydwu stronach. I jest nadzieja. Czy to nie prawdziwsze niż propagandowe schematy czarno-białych stereotypów ?
Zasługą Leszka Jodlińskiego jest odkrycie, opracowanie i wydanie w znakomitym tłumaczeniu dokumentu dramatu 1945 roku, jakże wiarygodnego. Tekst przeleżał zapomniany przez 70 lat, a to że otrzymujemy niemieckie słowa księdza Pawlara w polskim przekładzie niechby nabrało dodatkowego wymiaru, jako znak pojednania, o co na Górnym Śląsku tak trudno.
- Prof. Maria Szmeja o „Dzienniku” (Śląsk bez zmian(?) Ludzie, kultura i społeczność Śląska w perspektywie postkolonialnej, Kraków 2017)
„(…) W przeciwieństwie do innych opowieści wojennych, jego zapiski zachowują obiektywizm relacji i oceny sytuacji (…)” (Śląsk bez zmian… s. 220)
- Piotra Kunce z Forum Kreatywnych Inspiracji Recenzja do II wydania, 2018
- Fragment recenzji red. Krzysztofa Karwata (DZ, 2015)
- Rozmowa o Dzienniku, styczeń 2016 r. (źródło: Nowiny, Rybnik)
- Recenzja Andrzeja Kernera w ’Gościu Niedzielnym’ (styczeń 2016)
- Recenzje Czytelników o Dzienniku ks. Pawlara
- Wywiad w Nowinach Gliwickich z dnia 22 sierpnia 2018 r.
https://www.nowiny.gliwice.pl/plawniowice-niczym-pieklo-dantego-wywiad-z-leszkiem-jodlinskim