Rok, który powoli dobiega końca, obfitował w bardzo liczne spotkania autorskie z Leszkiem Jodlińskim, dyskusje (m.in. w ramach Festiwalu Granatowe Góry) i rozmowy z Czytelnikami. Zakończeniem tegorocznych spotkań, będzie wieczór w gościnnych progach Klubu „Tygodnika Powszechnego” w Katowicach, 23 listopada.
Autora Pustych krzeseł gościć będzie Klub Tygodnika Powszechnego i Biblioteka Śląska. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 18.00 w Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej, przy ulicy Francuskiej 12 (I piętro). Na miejscu dostępne będą egzemplarze książki (w obu edycjach: oprawy twardej i miękkiej).
Przed nami wrzesień z kilkoma spotkaniami wokół postaci, których losy składają się na historię Żydów ze Śląska, uwiecznionych w książce Leszka Jodlińskiego, Puste krzesła.
Kolejną okazją do poznania historii śląskich Żydów będzie wykład Leszka Jodlińskiego w Pałacu w Siemianowicach Śląskich dwa dni później, 16 września. Zapraszamy na nie wspólnie z Organizatorem spotkania Stowarzyszeniem Wrazidlok. Wykład rozpocznie się o godzinie 18.00 w pięknych salach dawnego Pałacu Donnersmarcków. Serdecznie Państwa zapraszamy!
Spotkanie w MBP w Piekarach ŚląskichAfisz plakatu wykładu w Siemianowicach Śląskich
Kalendarz spotkań, w których uczestniczy Wydawnictwo AZORY przestaje już być wakacyjny i nabiera tempa.
Przypominamy, że po sierpniowym spotkaniu z Leszkiem Jodlińskim w Gliwicach (Księgarnia Celownik) powiązanym z dwujęzycznym wydaniem Dziennika ks. Franza Pawlara, czekają na Czytelników kolejne popołudnia i wieczory autorskie.
We wrześniu zapraszamy na serię wykładów Leszka Jodlińskiego pozostających w związku z książką „Puste krzesła”. Pierwszy odbędzie się już 14 września w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Piekarach Śląskich (o godz. 17.00). Do kolejnego dojdzie w Pałacu Donnersmarcków w Siemianowicach Śląskich w dniu 16 września (godz. 18.00), gdzie autor Pustych krzeseł opowiadać będzie o historii ślaskich Żydów, odwołując się do tego właśnie tytułu. Organizatorem tego spotkania jest Stowarzyszenie Wrazidlok. 11 sierpnia w zabrzańskim Radio Silesia nagrywany był podcast będący wprowadzeniem do wykładu, który wkrótce trafi do kanału YouTube.
We wrześniu nasza oficyna uczestniczyć będzie również (po raz pierwszy!) w Europejskich Dniach Dziedzictwa w Gliwicach w dniu 18 września (tury oprowadzania o godz. 10. i 15.00). Po miejscach związanych z historią gliwickich Żydów i bohaterów książki Puste krzesła, oprowadzać będzie Leszek Jodliński. Więcej informacji o EDD w Gliwicach znajdziecie tutaj.
Na wszystkie spotkania bardzo serdecznie zapraszamy!
Spotkanie z Leszkiem Jodlińskim i bohaterami książki Puste krzesła. Historie Żydów ze Śląska, odbyło się w ramach programu towarzyszącego XXIV Międzynarodowym Spotkaniom Zespołów Artystycznych Mniejszości Narodowych i Etnicznych w Dobrodzieniu. Do spotkania doszło w Domu Spotkań TSKN w ramach Forum Dyskusyjnego.
Opowieść autora odwołująca się do losów bohaterów Pustych krzeseł była przypomnieniem i refleksją na temat tego, że dziedzictwo niemieckich Żydów z Górnego Śląska, to znacznie więcej niż cmentarze i nielicznie zachowane domy przedpogrzebowe, lecz żywa i fascynująca spuścizna cywilizacyjna tej społeczności. Jest, jak dowodzi książka Jodlińskiego, na wyciągnięcie ręki i tylko od nas zależy, o ile lepiej będziemy ja znali. Spotkanie zakończyła dyskusja i liczne pytania Czytelników i uczestników forum.
Poniżej relacja fotograficzna. Wszystkim gorąco dziękujemy za liczny udział, a Organizatorom za przygotowanie tego spotkania.
To już jutro. Zapraszamy na spotkanie z Leszkiem Jodlińskim w Domu Spotkań TSKN, organizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Bibliotekę w Dobrodzieniu Spotkanie i forum dyskusyjne na temat Żydów niemieckich na Górnym Śląsku stanowić będzie część obchodów Roku Edyty Stein. Na Czytelników czekamy o godzinie 16.00. Serdecznie w imieniu wszystkich organizatorów zapraszamy.
Afisz z informacją o spotkaniu. Początek o godzinie 16.00
Dwujęzyczna edycja Dziennika ks. Franza Pawlara zostanie zaprezentowana Czytelnikom z terenu Raciborza. To pierwsze takie wydarzenie, bo choć w wieloraki sposób ksiądz Pawlar związany był z tym miastem i miejscem, w którym dojdzie do spotkania (Muzeum w Raciborzu), do dochodzi do niego po raz pierwszy od czasu pierwszego wydania zapisków księdza z 1945 roku.
W tym czasie książka doczekała się kolejnych Czytelników, rozbudowana została cześć komentarza i przypisów towarzyszących publikacji, a materiał ikonograficzny jest niepodobny do tego z historycznego, pierwszego wydania.
Spotkanie z redaktorem i tłumaczem komentarza Leszkiem Jodlińskim, będzie miała miejsce w Muzeum w Raciborzu, w środę 22 czerwca. zaczynamy dokładnie o godzinie 18.00. Wstęp wolny.
Spotkanie w Miejskiej Placówce Muzealnej w Mikołowie, które otworzył dyrektor muzeum Wojciech Szwiec, posłużyło do zaprezentowania Dziennika ks. Franza Pawlara, jako wyjątkowego zapisu i świadectwa 1945 roku na Górnym Śląsku. To, jak podkreślił w swoim wykładzie Leszek Jodliński, bardzo wyjątkowa relacja z 1945 roku nakreślona z perspektywy i doświadczeń górnośląskich wsi – małych, zamkniętych wspólnot, gdzie koniec wojny i początek totalitaryzmu sowieckiego były konfrontacją dwóch światów. Konfrontacji, która odcisnęła swoje piętno na lokalnej społeczności.
Spotkanie i pytania, które były jego dopełnieniem, pozwoliły na prezentację historii publikacji tekstu ks. Franza Pawlara, od zapisu niemal zapomnianego, aż po fascynujący dokument czasu, który dzisiaj wzbudza szerokie zainteresowanie Czytelników i historyków epoki.
Puste krzesła. Historie Żydów ze Śląska (Kraków, 2021), to już nie tylko najlepsza książka historyczna w kategorii „Historie niebanalne” I półrocza 2021 roku, ale także zwycięzca całorocznej edycji plebiscytu portali historycznych Histmag.pl i Granice.org
W wyniku głosowania zakończonego w dniu 7 lutego 2022 roku Puste krzesła zostały uznane za najlepszą książkę historyczną 2021 roku. Pełne i oficjalne wyniki poznamy wkrótce. Walka między publikacjami kandydującymi w konkursie była zażarta i trwała niemal do samego końca. Radość autora i całego zespołu pracującego nad publikacją, któremu bardzo dziękujemy i gratulujemy, jest ogromna. Dodajmy przy okazji, że jest to już łącznie trzecie wyróżnienie, które spotkało publikacje historycznie związane z nasza oficyną.
Wszystkim, którzy oddali na naszą książkę głos, serdecznie dziękujemy. Traktujemy to jako wyraz docenienia tego, co robimy. Napawa nas to jeszcze większą wolą podejmowania kolejnych wyzwań. Oto gorący jeszcze dyplom i nagrodzona książka z okolicznościową opaską odnotowującą wcześniej przyznane wyróżnienie. Wkrótce zamienimy ją na aktualną.
Okolicznościowa opaska na nagrodzonej książce
Dyplom dla Pustych krzeseł
Puste krzesła najlepsza książką historyczną 2021 roku.
Najbliższe spotkanie z autorem książki i okazja do rozmowy o bohaterach Pustych krzeseł będzie miała miejsce w chorzowskim Teatrze Rozrywki, 21 lutego 2022 roku. (więcej informacji tutaj).
Natomiast już na 4 marca 2022 roku zaplanowane jest kolejne spotkanie z tłumaczem i redaktorem zapisków księdza Leszkiem Jodlińskim. Do spotkania dojdzie w rodzinnej wsi księdza Franza Pawlara, w Bieńkowicach. Książka zaprezentowana zostanie w starym domu zakonnym „St. Valentin Stift” w Bieńkowicach. Zaczynamy o godzinie 17.00.
Serdecznie zapraszamy! Mamy nadzieję, że będzie ono tak wyjątkowe, jak to spotkanie, które miało miejsce w 2016 roku, przy okazji prezentacji pierwszego wydania zapisków księdza w tłumaczeniu na język polski.
Spotkanie w ramach 'Górny Śląsk – świat najmniejszy’. Bohaterami spotkania będą postaci z kart książki Puste krzesła
To ważne wydarzenie wydawniczo-literackie już niestety za nami. W wyjątkowych wnętrzach dworca Rudy-Chebzie, miejsca którego funkcja została poszerzona o Stację Biblioteka (Oddział MBP w Rudzie Śląskiej) i wyznacza wazne miejsca na mapie kulturalnej G. Śląska. W miejscu tym po raz już siómy doszło do spotkania tych wszystkich oficyn, które skupiają się w pracy wydawniczej na historii, kulturze i dziedzictwu artystycznemu i literackiemu Górnego Śląska. Była oczywiście tradycyjna filiżanka „kakauszale” na powitanie, były spotkania wydawców i czytelników (tym chyba jednak bardziej odpowiadałaby weekendowa pora spotkań,w arto nad tym pomyśleć) oraz rozmowy z autorami, krytykami.
Wydawnictwo AZORY debiutowało na festiwalu i bez wątpienia była to premiera udana. Ważną częścią prezentacji wydawnictwa była rozmowa poświęcona dwóm książkom, które zostały już szeroko docenione przez krytykę, badaczy i czytelników, czyli Dziennika ks. Franza Pawlara oraz Pustych krzeseł. Historii Żydów ze Śląska. Rozmowę na temat obu publikacji odbyli profesor Maria Szmeja, autorka badań i publikacji poświęconych między innymi kwestiom tożsamości i narracji historycznej odnoszących się do G. Śląska oraz tłumacz Dzienników i autor Pustych krzeseł, Leszek Jodliński.
Dziękując organizatorom za trud i sukces spotkania, zapraszamy na naszą krótką relację fotograficzną. Do zobaczenia za… rok w Stacji Biblioteka!
Czy może być większa satysfakcja dla autora, jak spotkanie w rodzinnym mieście z tymi, którzy po jego książkę już sięgnęli i którzy postanowili to zrobić? Z pewnością nie.
Do takiego wyjątkowego spotkania doszło podczas wernisażu Słowa, projektu zrealizowanego przez Stowarzyszenie Energia dla Gliwic na terenie historycznej hali dawnej Odlewni Żeliwa w Gliwicach 10 lipca 2021 roku.
Serdecznie rozmowy, zdjęcia i autografy, a obok tego udział autora książki w dyskusji o gliwickiej tożsamości. Idealny temat i pretekst, by wybrzmiała treść Pustych krzeseł i wcześniejszych publikacji Leszka Jodlińskiego.
Po raz pierwszy poza Internetem zaprezentowaliśmy również oryginał dyplomu dla Pustych krzeseł dla najlepszej książki historycznej I półrocza 2021 roku w głosowaniu Internautów.
Kolejne spotkania z autorem Pustych krzeseł we wrześniu. Zachęcamy do odwiedzin naszego profilu na FB, by być na bieżąco z najnowszymi informacjami.
Spotkanie z Czytelnikami, Wernisaż Słowa
Gość specjalny wernisażu Słowa – Puste krzesła
Wydawnictwo AZORY na gliwickim spotkaniu
Panel dyskusyjny – Wernisaż Słowa, Gliwice, 10 lipca 2021 roku
Ta strona wykorzystuje cookies do poprawy wyświetlania strony, a także analizy ruchu Google Analytics.Accept
Privacy & Cookies Policy
Privacy Overview
This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.